2012. június 26., kedd

Felvételi felkészülés

Gondolom azoknak, akik színészi pályára készülnek gondot okoznak a felvételik. Hogy pontosan mi is folyik ott, milyenek az emberek, kell-e félni valamitől, kell-e protekció... stb. Nos, én nemrég megjártam a Színművészeti és a Kaposvári felvételijét is, így gondoltam, megosztom veletek tapasztalataimat.
Először is, arról kell szót ejtenem, hogy hogy kell felkészülni rá. Nem elég, ha magadtól kiválasztod a verseket, kidolgozod és megmutatod esetleg a tanárodnak vagy az ismerőseidnek. Járj külön drámapedagógushoz és énektanárhoz. (Persze ének, de ha én prózaszínésznek akarok menni, akkor minek kell tudni énekelni? Válaszolok: számít az ének. Nagyon. Nem kell profinak lenned, azt nem várják el, de a dalban ne legyen hamis hang, és érezd át, amiről énekelsz.) Nekem sajnos pont az volt a problémám, hogy nem jártam tanárokhoz. Néha egy-két színész ismerősömhöz elmentem, hogy tanácsokat adjon, de sajnos ők is elfoglaltak voltak. Ilyenkor ne hagyd magad lezárni! Légy rámenős és határozott. 
Ne az utolsó pillanatban kezdj bele a tanulásba. Sajnos nálam ez is probléma volt. Az utolsó három napban tanultam meg öt monológot, és úgy mentem oda, hogy ezekből egyet éppen csak hogy el tudtam mondani. A verseket több mint egy évvel a felkészülés előtt válaszd ki. Utána még változtathatsz a listán, de legyen a kezedben legalább tíz vers, amit szépen nyugodtan, és alaposan meg tudsz tanulni, ki tudsz dolgozni.
Az önéletrajzodba írj bele mindent. tényleg mindent. Én például beleírtam olyanokat is, hogy novellákat írok, és szerkesztek egy weboldalt, ahol az emberek publikálhatják műveiket. Mindkét helyen erről kérdeztek. Mutasd meg, hogy milyen sokszínű egyéniség vagy.
És ami még nagyon fontos, hogy ne számolj azzal, hogy mindjárt elsőre felvesznek. Tudom, mindenki ezt mondja, engem is idegesített, de igazuk van: legyen egy B terved. Kaposváron találkoztam egy nagyon szimpatikus lánnyal. Ebben az évben érettségizett és csupán a pesti színműt és a kaposvárit jelölte meg. Sajnos mindkétszer kiesett már az első fordulóban. Senkit nem vesznek fel elsőre! (Oké, lehet, hogy van egy-két kivétel tízévente egyszer, de ne erre alapozz.) A másik hasonló dolog, hogy akkor jelentkezz oda, ha tényleg akarod. Semmi értelme, ha jelentkezel mindkét helyre, nem vesznek fel, és utána nem próbálod meg mégegyszer. Ez csak pénzkidobás. (A felvételi díj helyenként 4000,- ehhez pedig hozzájun az utazási költség és a szállás.)
A repertoárlistáról annyit, hogy legyen változatos. Legyenek benne vidám, szomorú, forradalmi, szerelmes, sőt, akár még gyerekversek is. Leírom ide az én listámat, hátha tudok adni egy-két ötletet vele. (Nálam az volt a gond, hogy túl sok melankolikus, és szomorú verset raktam bele.)

Versek:
Neil Gaiman: A titkos kamra
Shakespeare: Az vagy nekem
Kosztolányi Dezső: Akarsz-e játszani?
Gyűrűk ura: Van egy fogadó... 
Gyűrűk ura: Tűznél ülök... (Ez a két vers a könyvben szereplő dalok, nagyon érdekelte őket, szóval ha ezekre gondoltál, akkor nagyon jól tanuld meg őket.)
Kenneth Klára: Anyu, tüntetni megyek!
Kányádi Sándor: A clevelandi Kossuth-szobor
Kányádi Sándor: Dísztelen dal
Paul Verlaine: Érzelmes dialóg
Radnóti Miklós: Nem tudhatom...
Mihail Lermontov: A halott szerelme
Reményik Sándor: Mi mindig búcsúzunk
Fogarasi István (népballada)
Wass Albert: Magyar cirkusz
Romhányi József: Kukac-sors
Műrészletek:
Peter Marshall: Nincs helyed a temetőben ("... az életünk puha, mint a hó-, kovácsolható...")
Shakespeare: A vihar (Prospero utolsó monológja)
Ottlik Géza: Iskola a határon ("Mondom, leszoktunk a káromkodásról még tizenhárom éves korunkban...")
Szabó Magda: Az a szép fényes nap ("Először kémnek néztetek, megfizetett árulónak...")
Dumas: Monte Cristo grófja ("Vigyetek két ökröt a vágóhídra...")
Népdalok:
Madárka, madárka
Bonczidai menyecskék
Béres legény

1 megjegyzés:

  1. A népdaloknál nézik azt, hogy mennyire nehezek? Baj, ha a vizsgabiztos másképoen ismeri? És a verseknél baj, ha van depressziós is (azt könnyebben előadom)?

    VálaszTörlés